Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Gospodarire comunala si servicii publice -> Gospodarire comunala si servicii publice
Întrebări
| Intrebarea nr. 2827 din data: 22-07-2009 pusa de Lucaci Pecican Ciprian : · Va rog sa ne spuneti, mie si altor parinti aflati in aceasta situatie, de ce nu sunt amenajate rampe de acces pe Strandul Neptun si pentru carucioare, ca sa nu mai vorbim de scaunele cu rotile pentru handicapati? Aceste rampe de acces lipsesc cu desavirsire atit la intrarea dinspre Micalaca cit si la cea de linga Palatul Cultural?
Pentru a intra in Strandul Neptun pe la intrarea de linga Podul Decebal trebuie sa ocolim tot orasul, asta pentru ca nu avem cu totii masina.
Sa nu mai spunem ca suntem in Europa!!!!
Asta se cheama DISCRIMINARE, stimabililor alesi locali.
Totodata doresc sa stiu de ce la tracerile de pietoni din zona Miorita (si nu numai) nu mai sunt locuri speciale de acces pentru carucioare, scaune cu rotile pentru handicapati, etc? Mai mult dupa asfaltarea drumului au ramas niste adevarate CRATERE catre trutuare, cind se vor acoperii oare?
Intrebarea nr. 2818 din data: 14-07-2009 pusa de Doru Anghel : · In data de 13.07.09 am mers la strand si am lasat masina in parcarea strandului, la intrare pe dreapta, visavis de \"Corleone\" pe la ora 13. La ora 16:30 cand am vrut sa plec am vazut ca sant blocat complet de o alta masina parcata acolo. Am contactat administratia strandului si politia care au venit, au luat cunostinta de fapt dar mi s-a spus ca nu ma pot ajuta asa ca am stat acolo aproape 3 ore. Parcarea strandului, recent amenajata este un lucru foarte bun in sine dar situatii ca aceasta care aud ca s-au mai intamplat si probabil se vor repeta necesita niste masuri care sa asigure o mai buna functionare. Poate delimitarea perimetului si trasarea unor linii care sa arate cine este parcat ilegal ar imbunatati situatia. Dupa cum probabil stiti parcarea este f aglomerata mai ales in weekend si daca este posibil ar trebui estinsa.
Credeti ca se poate face ceva?
Va multumesc, Doru Anghel
Intrebarea nr. 2816 din data: 13-07-2009 pusa de Ardelean Roberto Cristian : · As dori sa stiu de ce nu se astupa\repara cele 3 gropi si gura de canal de langa biserica din Gradiste, exact la primul semafor cum cobori Podul de la Gradiste ?
S-a lucrat in zona de curand dar acele cratere sunt in aceeasi stare de peste 2 luni de zile, fiind aproape imposibil de evitat, singura solutie fiind cea de a intra pe contra-sens.
Macar atat, daca despagubiri pe piesele de directie care se defecteaza prematur nu se prea ofera !
Astept un raspuns,
Multumesc
Intrebarea nr. 2815 din data: 13-07-2009 pusa de Catargiu Cristina : · Pe strada buciumului,in Gradiste,suntem nevoiti sa circulam pe sosea,pe trotuar neavand loc din cauza masinilor parcate sau a buruienilor crescute sau a nisipului din fata portilor.Zilele trecute o masina a trecut la o foarte mica distanta de mine si de copil si cu o viteza cam mare,se credea poate pe autostrada soarelui,dar la o adica ce cautam noi pe drum si nu eram pe trotuar?Mentionez ca aceasta strada nu este una laturalnica,ci o strada perpendiculara pe Petru Rares.Asteptam rezolvarea situatiei de catre organele in masura si un raspuns din parte dvs.Multumesc.
Intrebarea nr. 2803 din data: 03-07-2009 pusa de cornea ioan : · Pe bulevardul Revolutiei e o mizerie cumplita si lipsesc cosurile de gunoi.De exemplu,intre San Paolo Imi Bank si catedrala catolica nu exista decat un singur cos,in fata acesteia din urma.Mizeia domneste si in alte parti ale orasului (Vlaicu,Gradiste,etc).Mi-e greu sa inteleg de ce nimeni dintre functionarii primariei nu poate face o plimbare pentru a observa aceste aspecte.Efectiv,orasul arata ca si cum nimeni nu se ocupa de el.
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 2827 din data: 22-07-2009 pusa de Lucaci Pecican Ciprian : · Va rog sa ne spuneti, mie si altor parinti aflati in aceasta situatie, de ce nu sunt amenajate rampe de acces pe Strandul Neptun si pentru carucioare, ca sa nu mai vorbim de scaunele cu rotile pentru handicapati? Aceste rampe de acces lipsesc cu desavirsire atit la intrarea dinspre Micalaca cit si la cea de linga Palatul Cultural?
Pentru a intra in Strandul Neptun pe la intrarea de linga Podul Decebal trebuie sa ocolim tot orasul, asta pentru ca nu avem cu totii masina.
Sa nu mai spunem ca suntem in Europa!!!!
Asta se cheama DISCRIMINARE, stimabililor alesi locali.
Totodata doresc sa stiu de ce la tracerile de pietoni din zona Miorita (si nu numai) nu mai sunt locuri speciale de acces pentru carucioare, scaune cu rotile pentru handicapati, etc? Mai mult dupa asfaltarea drumului au ramas niste adevarate CRATERE catre trutuare, cind se vor acoperii oare?
|
Raspuns din data de 19-08-2009 : Stimate Domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Accesul pe podul “Decebal” este prevazut cu rampa de acces speciala, iar pentru podul de pontoane de la “Belvedere”, in momentul de fata nu sunt conditii tehnice pentru amplasarea unei rampe.
Compartimentul Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 2818 din data: 14-07-2009 pusa de Doru Anghel : · In data de 13.07.09 am mers la strand si am lasat masina in parcarea strandului, la intrare pe dreapta, visavis de \"Corleone\" pe la ora 13. La ora 16:30 cand am vrut sa plec am vazut ca sant blocat complet de o alta masina parcata acolo. Am contactat administratia strandului si politia care au venit, au luat cunostinta de fapt dar mi s-a spus ca nu ma pot ajuta asa ca am stat acolo aproape 3 ore. Parcarea strandului, recent amenajata este un lucru foarte bun in sine dar situatii ca aceasta care aud ca s-au mai intamplat si probabil se vor repeta necesita niste masuri care sa asigure o mai buna functionare. Poate delimitarea perimetului si trasarea unor linii care sa arate cine este parcat ilegal ar imbunatati situatia. Dupa cum probabil stiti parcarea este f aglomerata mai ales in weekend si daca este posibil ar trebui estinsa.
Credeti ca se poate face ceva?
Va multumesc, Doru Anghel
|
Raspuns din data de 19-08-2009 : Forum 357/2009 site 2818/2009
Stimate Domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Primaria Municipiului Arad a intocmit un Proiect Tehnic in vederea amenajarii si reglementarii din punct de vedere al circulatiei pentru parcarea la care faceti referire, urmand a fi indentificate resursele financiare necesare executarii lucrarilor.
Parcarea actuala are un statut temporar, pana la finalizarea lucrarilor precizate mai sus.
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 2816 din data: 13-07-2009 pusa de Ardelean Roberto Cristian : · As dori sa stiu de ce nu se astupa\repara cele 3 gropi si gura de canal de langa biserica din Gradiste, exact la primul semafor cum cobori Podul de la Gradiste ?
S-a lucrat in zona de curand dar acele cratere sunt in aceeasi stare de peste 2 luni de zile, fiind aproape imposibil de evitat, singura solutie fiind cea de a intra pe contra-sens.
Macar atat, daca despagubiri pe piesele de directie care se defecteaza prematur nu se prea ofera !
Astept un raspuns,
Multumesc
|
Raspuns din data de 30-07-2009 : Stimate Domn,
Ca urmare intrebarii dumneavoastra , va comunicam urmatoarele:
Primaria Municipiului Arad a solicitat S.C Compania de Apa S.A Arad aducerea la cota a capacelor de canal la care dumneavoastra faceti referire, acestea apartinand societatii mentionate mai sus (fax/tel. S.C Apa Canal SA Arad: 0257270981)
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 2815 din data: 13-07-2009 pusa de Catargiu Cristina : · Pe strada buciumului,in Gradiste,suntem nevoiti sa circulam pe sosea,pe trotuar neavand loc din cauza masinilor parcate sau a buruienilor crescute sau a nisipului din fata portilor.Zilele trecute o masina a trecut la o foarte mica distanta de mine si de copil si cu o viteza cam mare,se credea poate pe autostrada soarelui,dar la o adica ce cautam noi pe drum si nu eram pe trotuar?Mentionez ca aceasta strada nu este una laturalnica,ci o strada perpendiculara pe Petru Rares.Asteptam rezolvarea situatiei de catre organele in masura si un raspuns din parte dvs.Multumesc.
|
Raspuns din data de 30-10-2009 : Stimata Doamna,
Ca urmare a intrebarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
Serviciul de Ordine Publica din cadrul Politiei Comunitare Arad, a dat curs sesizarii dumneavoastra, o patrula deplasandu-se in cest sens la data de 30.09.2009, pe str. Buciumului locatia indicata.
- pe str. Prunului, nr. 85 unde se afla o casa in constructii, molozul a fost ridicat la data efectuarii cercetarilor
- in fata imobilului cu nr. 12° de pe str. Buciumului a fost gasita cca o roaba de nisip
- proprietarul de la imobilul cu nr.11, de pe str. Buciumului, avea autorizatie de constructie pana in data de 02.01.2010
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 2803 din data: 03-07-2009 pusa de cornea ioan : · Pe bulevardul Revolutiei e o mizerie cumplita si lipsesc cosurile de gunoi.De exemplu,intre San Paolo Imi Bank si catedrala catolica nu exista decat un singur cos,in fata acesteia din urma.Mizeia domneste si in alte parti ale orasului (Vlaicu,Gradiste,etc).Mi-e greu sa inteleg de ce nimeni dintre functionarii primariei nu poate face o plimbare pentru a observa aceste aspecte.Efectiv,orasul arata ca si cum nimeni nu se ocupa de el.
|
Raspuns din data de 09-07-2009 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Pe Bulevardul Revolutiei operatorul de salubrizare SC POLARIS M HOLDING SRL efectueaza zilnic cate o lucrare de maturat trotuarele, conform comenzii transmise. Problema mentinerii curateniei este una sensibila, deoarece o parte din trecatori nu arunca mucurile de tigari sau hartiile in cosuri. Se vor efectua verificari mai dese pentru imbunatatirea starii de curatenie.
Referitor la numarul de cosuri amplasate in locatia mentionata (pe ambele sensuri intre Banca San Paolo si Catredala Catolica) precizam ca la data verificarii se aflau cate 4 bucati pe fiecare sens.
In urma achizitiei publice ce este in derulare, se vor amplasa un nr.de 100 bucati cosuri de gunoaie noi,(intre Podgoria – Teatru).
Compartimentul Audiente
|
Sus
|
|
|
|